NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града
5720
Авансцена

Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина. Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева. Според нея събитието е важен акцент в културния календар на града и за поредна година се очертава то да бъде много интересно за участници и публика. Срокът за подаване на фотографии е 15 ноември, напомни тя

| 26 Октомври 2024, 13:02 ч.
Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града
Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града
Снимка © DFA

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина. Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева. Според нея събитието е важен акцент в културния календар на града и за поредна година се очертава то да бъде много интересно за участници и публика. Срокът за подаване на фотографии е 15 ноември, напомни тя. 

Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес. 

Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.

В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.

„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много

Със спектакъла „Елементарни частици” на  режисьора Крис Шарков Народният театър „Иван Вазов” ще закрие тази вечер 18-то издание на Международния театрален фестивал „Скупи“, който беше открит на 14 октомври в Скопие.

В рамките на фестивала зрителите в Скопие можеха да гледат представления на театри от Прищина, Сараево, Берлин, Букурещ, в рамките на програмата му беше проведен и уъркшоп на тема „Представяне на маски“, ръководен от режисьорката Сенем Чехвер от Турция.

В представлението „Елементарни частици” на Народния театър „Иван Вазов” от София участват Теодора Духовникова, Жаклин Даскалова, Димитър Николов, Мартин Димитров, Елена Иванова, Славена Зайкова, Дарина Радева.

Международният театрален фестивал "Скупи" има конкурсен характер, а тази година в журито са включени театралният кри

На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.

В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева. 

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев. 

Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.

„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изку

Изложба линогравюра на Карол Левалски ще бъде представена в Полския институт в София.

Експозицията е озаглавена „Състояние на баланс” и може да бъде разгледана от 6 ноември до 31 декември, съобщават организаторите.

„Творбите на художника отразяват хармонията, постигната чрез творчество, при което линогравюрата е не просто техника, а начин на изразяване на емоции и мисли. Изложбата представя разнообразието от графики, създадени през последното десетилетие. Както авторът, така и публиката имат възможността да усетят това състояние на равновесие, потопени в изкуство, което ни приканва да спрем и да поемем дъх“, разказват от екипа.  

Карол Левалски е роден през 1986 г. Завършва Академията за изящни изкуства в Гданск. Понастоящем работи като асистент на проф.  Валдемар Маршалек в Студиото по основи на художествена

Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.

Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.

В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.

Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".

На

Съставът на журито и тази година е от доказани имена в изкуството и се радвам, че те се съгласиха да поемат тази нелека задача. За първа година член на журито е Юрий Трейман от Пловдив. В журито са още фотографът-художник Александър Иванов, фотографът-художник Желиан Николов, фотографът Йонко Русев, главният уредник на Художествената галерия Катя Христова, фотографите Пламен Петков, Стефан Димов. Ще има и представител на Община Казанлък, допълни Кънчева. 

Фотосалонът е нейното първо голямо предизвикателство като директор на Музея на фотографията след поставянето на първите изложби през септември. По думите и организацията определено е по-лесна, когато вече има положени основи и събитието е изградило своя имидж през годините. Стоянка Кънчева напомни, че миналата година журито е трябвало да селектира измежду 176 творби на 64 участници, каза тя и изрази надежда в това издание те да са повече. Най-малкият участник тогава е била Росица Петкова на 6 и половина години, посочи още директорът и отбеляза, че Седмият фотосалон също няма ограничения нито във възрастта, нито в жанра, нито в периода на направа на снимките. „Важно е да се спазват етичните норми и предоставените файлове да не са с голяма дигитална обработка. Условията за участие могат да се открият на сайта на музея, както и в информацията на самото събитие във Фейсбук, напомни Кънчева.

Според нея фотографското изкуство в Казанлък е било винаги на високо ниво. „Градът на розите в миналото и сега е роден град на много големи имена в тази област, познати не само в страната ни, но и в чужбина, а фотосалонът е повод да се демонстрира стремежа на фотографите тук - били те любители или професионалисти, да градят, да се усъвършенстват, но и да общуват помежду си“, каза тя.

Нейната визия за развитието на Музея на фотографията и на фотографското изкуство в Казанлък е „напред и нагоре“. Като културен институт сме подкрепяни от Община Казанлък и се надявам да успея да реализирам проекта за развитие, който представих на конкурса за длъжността, посочи Стоянка Кънчева. Тя отбеляза, че идната година институцията ще отбележи своята десета годишнина, а подготовката вече е започнала. 

Към момента тече промяна в експозиционната част на музея с тенденция към увеличение на площта за позициониране на експонати, разказа директорът. Работи се и по преводната част на информацията в културния институт, за да бъде по-достъпна за чуждоезичните публики. От началото на годината тече и дигитализация на снимковия архив и предстои тя да се надгради с дигитализация на инфомацията и за останалите експонати.

Година след турнето на белгийска земя, Opera D`amore гостува за втори път в Антверпен и Гент (Белгия).

Оперният спектакъл, изпъстрен с прочути арии, дуети и увертюри, подобри собствените си рекорди – близо 3000 зрители за два дни, дълги нестихващи аплодисменти и молба от публиката за нови и нови дати и турнета, разказва Живко Ботев, мениджър на продукцията. 

По думите му Еделина Кънева, Илина Михайлова, Ирене Молинари, Доменико Менини, Рейналдо Дроз, Росен Ненчев, Денис Бояджиев, Теодор Петков, Мария Анастасова, Андрея Мирчев и Аида Пипоян са накарали същата публика да плаче, да ръкопляска френетично и да вика „Още, още!" дълго след последните акорди дирижирани от маестро Димитър Косев.

Разказвачът на тази класическа приказка е бли отново британския чаровник

Оперната класика "Графиня Марица" от унгарскиs композитор Имре Калман ще бъде представена на 13 август в Летния театър в Бургас, като част от програмата на Бургаските музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавна опера - Бургас.

Специални гости на представлението ще са солистите на Националния музикален театър "Стефан Македонски" сопраното Добрина Икономова и тенорът Пеньо Пирозов, за които ролите на Графиня Марица и Граф Тасило Ендрьоди-Витемберг са емблематични. 

Добрина Икономова, за която ролята е завръщане на бургаската сцена след 30-годишно отсъствие, разказва, че познава родственици на прототипа на графиня Марица, чийто племенник граф Миклош Сейчен е бил женен за Шинка, по бащина линия Диманов, която е била с бургаски корени. 

В главните роли ще са и сопраните Мария Цветкова-Маджарова, Людмила Михайлова, баритонът Йордан Хр

Съвместна изложба "Уловен миг" ще представят на първия етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен Мария Касчиева и Галина Петкова на 29 октомври. Експозицията е подкрепена от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен. В изложбата се включват картини на Петкова и фотографии на Касчиева.

Мария Касчиева каза, че идеята за съчетаването на две визуални изкуства е дала Галина Петкова, която по думите й е била агентът провокатор, за да се случи изложбата. "Съчетаването на изобразително изкуство и фотография е смело решение, но мисля, че много добре се съчетават, тъй като аз съм почитателка на снимките на Мария Касчиева и когато единият харесва творчеството на другия автор, нещата се получават", добави пред репортер Галина Петкова.

Фотографиите са правени около Шумен по време на нейни пътувания, а останалата част, която е свързана с изгреви, залези и море, е пра

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев, озаглавена „Облакът на розовите желания“. По думите на галеристката Виктория Митева художникът ни води отново в своята друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където всичко е възможно и достъпно, няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Неговите чудати герои обитават картини с имена „Илюзия“, „Към облаците“, „В търсене на любовта“, „В звездна нощ“, „Завръщане на ловците“. 

Заглавната картина „Облакът на розовите желания“ според художника има ясна метафора, навеждаща на мисълта за неосъществените ни желания, които остават такива защото не сме посегнали да ги достигнем. 

По думите му неговите сюжети са най-вече плод на въображението му, но понякога е въпрос на мислене, а друг път на преминала и забелязана навреме идея. Мнението

От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.

Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.

Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.

В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.

Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“.  Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".

&bdq

Стоянка Кънчева изрази надежда да бъде осъществен и проектът за фотолаборатория, който е заложен в първоначалната концепция на музея. Според нея това ще покаже на публиката и друга страна от магията на фотографския процес. Тя изрази мнение още, че библиотеката, която е част от фонда на музея, трябва да бъде отчасти достъпна за посетителите. „Изключително важно е младите хора да преоткрият културния институт като място за споделяне на възгледи, идеи, обучения и за създаване на приятелства. Извън екраните“, каза Кънчева. 

Тя допълни, че е динамична и работата по изложбената част на дейността на музея. Календарът за изложби в залата за временни експозиции през 2025 г. е почти запълнен, получени са запитвания дори за 2026 година. И напомни за всички жители и гости на Казанлък, че всеки последен понеделник от месеца Музеят на фотографията работи с вход свободен. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 13:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
5720
Авансцена

Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина.Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева.

| 26 Октомври 2024, 13:02 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града
Стоянка Кънчева: Салонът на казанлъшките фотографи е значимо събитие в културния календар на града
Снимка © DFA

Първите кандидати за участие в Седмия салон на казанлъшките фотографи вече са изпратили своите творби, като двама от тях са казанлъчани, живеещи в чужбина. Това каза в интервю директорът на Музея на фотографията Стоянка Кънчева. Според нея събитието е важен акцент в културния календар на града и за поредна година се очертава то да бъде много интересно за участници и публика. Срокът за подаване на фотографии е 15 ноември, напомни тя. 

Съставът на журито и тази година е от доказани имена в изкуството и се радвам, че те се съгласиха да поемат тази нелека задача. За първа година член на журито е Юрий Трейман от Пловдив. В журито са още фотографът-художник Александър Иванов, фотографът-художник Желиан Николов, фотографът Йонко Русев, главният уредник на Художествената галерия Катя Христова, фотографите Пламен Петков, Стефан Димов. Ще има и представител на Община Казанлък, допълни Кънчева. 

Лекция за живота и творчеството на Христо Явашев - Кристо бе акцент в паралелната програма на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair днес. 

Темата на експозето бе „Важността на парижките проекти на Кристо – „Желязната завеса“ (1962), „Опакованият Пон Ньоф“ (1975-1985) и „Опакованата Триумфална арка“ (1961-2021). Водещ на събитието бе Лор Мартан Пуле – директор на проекта „Опакованата триумфална арка“.

В лекцията тя разказа и за отношенията си с Жан-Клод и Кристо.

„Първо, те бяха много отворени. Даваха възможност на всеки, който искаше да работи с тях, да се развива. Кристо казваше, че никой не работи за него или Жан-Клод. Казваше: „Това не е полезно, това не е сериозно“. Те искаха да направят проекта за себе си и бяха много, много

Със спектакъла „Елементарни частици” на  режисьора Крис Шарков Народният театър „Иван Вазов” ще закрие тази вечер 18-то издание на Международния театрален фестивал „Скупи“, който беше открит на 14 октомври в Скопие.

В рамките на фестивала зрителите в Скопие можеха да гледат представления на театри от Прищина, Сараево, Берлин, Букурещ, в рамките на програмата му беше проведен и уъркшоп на тема „Представяне на маски“, ръководен от режисьорката Сенем Чехвер от Турция.

В представлението „Елементарни частици” на Народния театър „Иван Вазов” от София участват Теодора Духовникова, Жаклин Даскалова, Димитър Николов, Мартин Димитров, Елена Иванова, Славена Зайкова, Дарина Радева.

Международният театрален фестивал "Скупи" има конкурсен характер, а тази година в журито са включени театралният кри

На 14 и 15 септември габровското кино „Синеленд-Габрово“ ще се включи в инициативата „Национални кино дни“, съобщава Божидар Илиев, председател на управителния съвет "Асоциация на българските киносалони" – Сдружение, които са организатори на събитието.

В рамките на тези два дни билетите за всички прожекции в киното ще бъдат на цена от 5 лева. 

„Това ще е ежегодно събитие, с което искаме да дадем възможности на масовия зрител. Подобни събития се провеждат в цяла Европа и преминават при огромен успех“, каза още Илиев. 

Той допълни, че с тази инициатива асоциацията цели да покани в кината и хора, които от дълго време на са ги посещавали, но пазят в себе си спомена за очарованието на големия екран в тъмната кинозала.

„Искаме да напомним на зрителите, че киното е най-достъпната форма на контакт с изку

Изложба линогравюра на Карол Левалски ще бъде представена в Полския институт в София.

Експозицията е озаглавена „Състояние на баланс” и може да бъде разгледана от 6 ноември до 31 декември, съобщават организаторите.

„Творбите на художника отразяват хармонията, постигната чрез творчество, при което линогравюрата е не просто техника, а начин на изразяване на емоции и мисли. Изложбата представя разнообразието от графики, създадени през последното десетилетие. Както авторът, така и публиката имат възможността да усетят това състояние на равновесие, потопени в изкуство, което ни приканва да спрем и да поемем дъх“, разказват от екипа.  

Карол Левалски е роден през 1986 г. Завършва Академията за изящни изкуства в Гданск. Понастоящем работи като асистент на проф.  Валдемар Маршалек в Студиото по основи на художествена

Поморие ще бъде домакин на шестото издание на арт фестивала Culturama 2024, съобщиха организаторите от фондация "Културни перспективи". С това фестивалът с тазгодишен надслов "Water Live – музиката на водата" прави своя дебют на крайморска сцена у нас.

Програмата, посветена на водата, ще се състои на 13 и 14 септември.

В нея ще участват артистите от Симфоничен оркестър – Враца и от Константин Костов трио. Ще бъде представена и кинопрожекция за живота и творчеството на бразилския фотограф Себастиао Салгадо, съобщиха организаторите.

Официалното откриване ще бъде с концерт на солистката Ива Кънчева и Симфоничен оркестър – Враца под диригентската палка на Христо Павлов. Те ще поднесат програма от композиции на шестима композитори. Концертът ще бъде на 13 септември на площад "Св.св. Кирил и Методий" пред Народно читалище "Просвета 1888".

На

Фотосалонът е нейното първо голямо предизвикателство като директор на Музея на фотографията след поставянето на първите изложби през септември. По думите и организацията определено е по-лесна, когато вече има положени основи и събитието е изградило своя имидж през годините. Стоянка Кънчева напомни, че миналата година журито е трябвало да селектира измежду 176 творби на 64 участници, каза тя и изрази надежда в това издание те да са повече. Най-малкият участник тогава е била Росица Петкова на 6 и половина години, посочи още директорът и отбеляза, че Седмият фотосалон също няма ограничения нито във възрастта, нито в жанра, нито в периода на направа на снимките. „Важно е да се спазват етичните норми и предоставените файлове да не са с голяма дигитална обработка. Условията за участие могат да се открият на сайта на музея, както и в информацията на самото събитие във Фейсбук, напомни Кънчева.

Според нея фотографското изкуство в Казанлък е било винаги на високо ниво. „Градът на розите в миналото и сега е роден град на много големи имена в тази област, познати не само в страната ни, но и в чужбина, а фотосалонът е повод да се демонстрира стремежа на фотографите тук - били те любители или професионалисти, да градят, да се усъвършенстват, но и да общуват помежду си“, каза тя.

Година след турнето на белгийска земя, Opera D`amore гостува за втори път в Антверпен и Гент (Белгия).

Оперният спектакъл, изпъстрен с прочути арии, дуети и увертюри, подобри собствените си рекорди – близо 3000 зрители за два дни, дълги нестихващи аплодисменти и молба от публиката за нови и нови дати и турнета, разказва Живко Ботев, мениджър на продукцията. 

По думите му Еделина Кънева, Илина Михайлова, Ирене Молинари, Доменико Менини, Рейналдо Дроз, Росен Ненчев, Денис Бояджиев, Теодор Петков, Мария Анастасова, Андрея Мирчев и Аида Пипоян са накарали същата публика да плаче, да ръкопляска френетично и да вика „Още, още!" дълго след последните акорди дирижирани от маестро Димитър Косев.

Разказвачът на тази класическа приказка е бли отново британския чаровник

Оперната класика "Графиня Марица" от унгарскиs композитор Имре Калман ще бъде представена на 13 август в Летния театър в Бургас, като част от програмата на Бургаските музикални празници "Емил Чакъров", съобщават от Държавна опера - Бургас.

Специални гости на представлението ще са солистите на Националния музикален театър "Стефан Македонски" сопраното Добрина Икономова и тенорът Пеньо Пирозов, за които ролите на Графиня Марица и Граф Тасило Ендрьоди-Витемберг са емблематични. 

Добрина Икономова, за която ролята е завръщане на бургаската сцена след 30-годишно отсъствие, разказва, че познава родственици на прототипа на графиня Марица, чийто племенник граф Миклош Сейчен е бил женен за Шинка, по бащина линия Диманов, която е била с бургаски корени. 

В главните роли ще са и сопраните Мария Цветкова-Маджарова, Людмила Михайлова, баритонът Йордан Хр

Съвместна изложба "Уловен миг" ще представят на първия етаж на Художествена галерия "Елена Карамихайлова" в Шумен Мария Касчиева и Галина Петкова на 29 октомври. Експозицията е подкрепена от Общинския фонд "Култура" на Община Шумен. В изложбата се включват картини на Петкова и фотографии на Касчиева.

Мария Касчиева каза, че идеята за съчетаването на две визуални изкуства е дала Галина Петкова, която по думите й е била агентът провокатор, за да се случи изложбата. "Съчетаването на изобразително изкуство и фотография е смело решение, но мисля, че много добре се съчетават, тъй като аз съм почитателка на снимките на Мария Касчиева и когато единият харесва творчеството на другия автор, нещата се получават", добави пред репортер Галина Петкова.

Фотографиите са правени около Шумен по време на нейни пътувания, а останалата част, която е свързана с изгреви, залези и море, е пра

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба с най-новите живописни творби на Николай Стоев, озаглавена „Облакът на розовите желания“. По думите на галеристката Виктория Митева художникът ни води отново в своята друга реалност, създадена майсторски с техниката на класическата живопис, където всичко е възможно и достъпно, няма неосъществими желания и несбъднати мечти. Неговите чудати герои обитават картини с имена „Илюзия“, „Към облаците“, „В търсене на любовта“, „В звездна нощ“, „Завръщане на ловците“. 

Заглавната картина „Облакът на розовите желания“ според художника има ясна метафора, навеждаща на мисълта за неосъществените ни желания, които остават такива защото не сме посегнали да ги достигнем. 

По думите му неговите сюжети са най-вече плод на въображението му, но понякога е въпрос на мислене, а друг път на преминала и забелязана навреме идея. Мнението

От днес Стара Загора е домакин на XI Международен клавирен конкурс „Класика и съвременност“.

Това става ясно от програмата с предстоящи събития, публикувана на официалната страница на Национално училище по музикални и сценични изкуства (НУМСИ) „Христина Морфова“, което е организатор на конкурса.

Той ще се проведе в рамките на два дни на сцената на Народно читалище „Св. Климент Охридски 1858“.

В него ще вземат участие пианисти от България, Германия, Швейцария, Полша, Турция, Южна Корея.

Председател на журито ще бъде е проф. д-р Борислава Танева от Националната музикална академия (НМА) „Проф. П. Владигеров“.  Членове ще са проф. д-р Александър Василенко, НМА „Проф. П. Владигеров и проф. д-р Ромео Смилков, Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев".

&bdq

Нейната визия за развитието на Музея на фотографията и на фотографското изкуство в Казанлък е „напред и нагоре“. Като културен институт сме подкрепяни от Община Казанлък и се надявам да успея да реализирам проекта за развитие, който представих на конкурса за длъжността, посочи Стоянка Кънчева. Тя отбеляза, че идната година институцията ще отбележи своята десета годишнина, а подготовката вече е започнала. 

Към момента тече промяна в експозиционната част на музея с тенденция към увеличение на площта за позициониране на експонати, разказа директорът. Работи се и по преводната част на информацията в културния институт, за да бъде по-достъпна за чуждоезичните публики. От началото на годината тече и дигитализация на снимковия архив и предстои тя да се надгради с дигитализация на инфомацията и за останалите експонати.

Стоянка Кънчева изрази надежда да бъде осъществен и проектът за фотолаборатория, който е заложен в първоначалната концепция на музея. Според нея това ще покаже на публиката и друга страна от магията на фотографския процес. Тя изрази мнение още, че библиотеката, която е част от фонда на музея, трябва да бъде отчасти достъпна за посетителите. „Изключително важно е младите хора да преоткрият културния институт като място за споделяне на възгледи, идеи, обучения и за създаване на приятелства. Извън екраните“, каза Кънчева. 

Тя допълни, че е динамична и работата по изложбената част на дейността на музея. Календарът за изложби в залата за временни експозиции през 2025 г. е почти запълнен, получени са запитвания дори за 2026 година. И напомни за всички жители и гости на Казанлък, че всеки последен понеделник от месеца Музеят на фотографията работи с вход свободен. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.